Attractions

POINTS OF INTEREST IN TIRANA


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/tiranamarathon.com/public_html/wp-content/plugins/sabai-directory/lib/Directory/Controller/AllListings.php on line 53
kinostudio.jpg
SH54, Tirana, Albania
Ky kompleks neoklasik u projektua nga një grup arkitektësh sovjetikë dhe u ndërtua nga specialist...
AMBASADA E VATIKANIT.jpg
Rruga e Durrësit, Tirana, Albania
Ndërtesa që shërben si Ambasada e Selisë së Shenjtë, Vatikanit në Shqipëri është ndërtuar në viti...
Banesa e Shijaksve.jpg
Rruga Vildan Luarasi, Tiranë, Albania
Kjo banesë e ndodhur në Rr. “Virdar Luarasi”, Nr 16, është shembull tipik i banesës tiranase. Ndë...
Banka e Shqipërisë.jpg
Rruga Çamëria, Tiranë, Albania
Ndërtesa e Bankës së Shqipërisë ndodhet në qendër të kryeqytetit, në pjesën perëndimore të sheshi...
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë.jpg
Kulla e Sahatit, Tirana, Albania
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë (BKSH) është institucioni kryesor kulturor kombëtar dhe më i vj...
Galeria Kombëtare e Arteve.jpg
Shëtitorja Murat Toptani, Tiranë, Albania
Pinakoteka ishte institucioni i pare i arteve figurative ne Shqipëri. Pas një pune të mirëfilltë ...
Instalacioni “Reja”.jpg
Bulevardi Dëshmorët e Kombit, Tiranë, Albania
Një nga veprat më të njohura të instilacionit të artit publik “Reja” (Cloud), ideuar nga artisti ...
Instituti “Harry Fultz”.jpg
Rruga Asim Vokshi, Tirana, Albania
U themelua në vitin 1921 si Shkolla  Teknike e Tiranës. Në drejtimin e saj që nga tetori i vitit ...
51894738.jpg
Rruga e Durrësit, Tirana, Albania
Kjo godinë është ndërtuar në vitin 1931 dhe ishte pronë e familjes së doktor Qemal Jusufatit. Ndë...
Ish vila e Enver Hoxhës dhe Blloku.jpg
Rruga Ismail Qemali, Tirana, Albania
Vila ku ka jetuar ish diktatori komunist Enver Hoxha është një ndërtim i periudhës së komunizmit ...
ishkombinati.jpg
SH56 138, Tiranë, Albania
Kombinati është një lagje periferike në jug-perëndim të Tiranës rreth 6 kilometra larg nga qendra...
kembanaepaqes.jpg
Këmbana e Paqes, Bajram Curri Blvd, Tirana, Albania
Këmbana e Paqes është realizuar në vitet 1997 – 2000 me metalin e marrë nga mijëra gëzhoja plumba...
kopshiboatnik.jpg
Rruga Selita e Vjeter, Tiranë, Albania
Ndërtimi i Kopshtit Botanik filloi në vitin 1964 duke zënë një sipërfaqe prej 15 ha. Kopshti ndod...
kopshtizoologjik.jpg
Kompleks banimi "Dy Liqenet", Rruga Haxhi Brari, Tiranë, Albania
Kopshti Zoologjik në Tiranë është hapur në vitin 1966. Ky është parku i vetëm zoologjik në Shqipë...
maz.jpg
Rruga e Elbasanit , Tirana, Albania
Ky mauzole ndodhet në Parkun e Madh të Tiranës tek vendi i quajtur kodra e gështenjave pranë rrug...
medreseja.jpg
Rruga e Dibrës , Tirana, Albania
U hap për herë të parë në vitin 1924 me vendim të  Kongresit të Parë të Bashkësisë Islame të Shqi...
memorial.jpg
Rogner Hotel, Tirana, Albania
Ky memorial përkujton viktimat e regjimit komunist në Shqipëri. Memoriali përmban një pjesë të mu...
vellfr.jpg
Shëtitore Parku i Madh, Tiranë, Albania
Memoriali i ndodhur në Parkun e Madh të Tiranës tek Liqeni Artificial nderon tre Rilindësit e shq...
partizani.jpg
TID Tower, Rruga Abdi Toptani, Tirana , Albania
Ky monument u ngrit për të nderuar partizanët shqiptarë që dhanë jetën në luftë kundër fashizmit....
mozaik 21.jpg
Rruga 21 , Tirana, Albania
Mozaiku i Tiranës është një pikë shumë e rëndësishme referimi në Shqipëri dhe mendohet të ketë qe...
b.jpg
Rruga George W. Bush, Tirana, Albania
Kjo ngrehinë është e lidhur ngushtë me dy ngjarje historike për Shqipërinë dhe Tiranën. Pas 500 v...
shallvaret.jpg
Bulevardi Gjergj Fishta, Tirana, Albania
Pallatet e Shallvareve u ndërtuan tek fusha me të njëjtin emër në vitin 1951. Emri “shallvar...
pallati.jpg
Bulevardi Dëshmorët e Kombit, Tiranë, Albania
Pallati i Kongreseve u projektua dhe u ndërtua në vitet 80- të si simbol i ideologjisë komuniste ...
pallatikul.jpg
Rruga e Dibrës , Tirana , Albania
Qendra e Tiranës është konceptuar si një hapësirë monumentale. Për të arritur këtë qëllim, pazari...
pallatibrigadave.jpg
Rruga e Elbasanit , Tirana, Albania
Pallati Presidencial, i njohur si Pallati i Brigadave, u projektua nga arkitektët italianë në fil...
liqeni.jpg
Tantellat, Tirana, Albania
Parku i Madh u ndërtua në vitet 50-të. Në vitin 1955 u krijua liqeni artificial nga ujërat përret...
parkurinia.jpg
Bulevardi Zhan D'Ark, Tiranë, Albania
Parku “Rinia” u ndërtua në vitin 1950 gjatë regjimit komunist në Shqipëri. Ai kufizohet nga Bulev...
pazariri.jpg
Rruga Shemsi Haka , Tiranë, Albania
Pazari i Ri mori jetë në vitin 1931 dhe në vitet që pasuan njohu vetëm rritje dhe zhvillim. Ai u ...
pedonale.jpg
Bulevardi Zhan d'Ark , Tirana , Albania
U përurua si pedonale më 10 tetor 2011. Restaurimi dhe rehabilitimi i saj u realizuan me ndihmën ...
piramida.jpg
Bulevardi Bajram Curri, Tiranë, Albania
U përurua në 14 tetor 1988 si muzeu i diktatorit Enver Hoxha. Struktura në formë piramidale ...
qendra.jpg
Qendra e Tiranës – Ansambël Monumental
Në vitet ‘30 të shekullit të kaluar, Qendra e Tiranës përjetoi transformimin më të rëndësishëm në...
familjambreterore.jpg
Rruga Skerdilajd Llagami, Tiranë, Albania
Është ndërtuar me pamjen e sotme në vitin 1936. Fillimisht ka qenë një ndërtesë e vjetër tiranase...
kuvendi.jpg
Bulevardi Zhan d'Ark , Tirana, Albania
Kuvendi i Shqipërisë ose siç quhet ndryshe, parlamenti, është një dhomësh dhe përbëhet nga 140 an...
saraje.jpg
TID Tower, Tirana , Albania
Sarajet u ndërtuan rreth viteve 1833-1840 dhe janë një nga të paktat saraje feudalësh të ruajtura...
akademia.jpg
Bulevardi Zhan d'Ark , Tirana, Albania
Kjo ndërtesë përfaqëson një nga selitë më të rëndësishme të institucioneve shqiptare në vite. Fil...
kryemin.jpg
Rogner Hotel, Tirana, Albania
Ndërtesa e kryeministrisë u projektua nga arkitekti italian  Gherardo Bosio në vitin 1939. Objekt...
presid.jpg
Rruga Abdyl Frashëri, Tirana, Albania
Në ndërtesën e Selisë së Presidencës ndodhen zyrat e Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Ndë...
sheshi.jpg
Sheshi Nënë Tereza, Tiranë, Albania
Ky shesh i ndodhur në fund të Bulevardit “Dëshmorët e Kombit”, në pjesën jugore të Tiranës, u pro...
sheshi2.jpg
Sheshi Skënderbej 1, Tirana 1001, Albania
Ky shesh e ka marrë emërtimin Sheshi “Skënderbej” në 26 nëntor 1937. Ai ishte konceptuar në formë...
mat.jpg
Bulevardi Zogu I, Tiranë, Albania
U projektua nga arkitekti italian Tito Chioni në vitet 1939-40 (Casa Materna e Infanzia) si mater...
teater.jpg
Rruga Sermedin Said Toptani, Tiranë 1001, Albania
Teatri Kombëtar  u ndërtua nga italianët në vitin 1940 si qendër komplekse kulturore: Kinema- Tea...
teatrikukullave.jpg
Rruga Çamëria , Tiranë , Albania
Ndërtesa ku sot ndodhet Teatri Kombëtar për Fëmijë (TKF) ose siç quhet ndryshe Teatri i Kukullave...
tyrbja.jpg
TID Tower, Rruga Abdi Toptani, Tirana , Albania
Tyrbja e Kapllan Pashës, një prej sundimtarëve të Tiranës, është ndërtuar në fillim të shekullit ...
tyrbja1.jpg
E852, Albania
Tyrbja e Nuses gjendet në fshatin Mullet, pranë Kishës së Maxharës. Ky monument mbart një legjend...
artet.jpg
University of Arts, Bulevardi Dëshmorët e Kombit, Tirana, Albania
Ndërtesa e këtij universiteti u projektua së bashku me ndërtesën e Universitetit Politeknik dhe s...
UT.jpg
Universiteti Politeknik i Tiranes, Sheshi Nënë Tereza, Tiranë , Albania
Ndërtesa e Universitetit Politeknik të Tiranës u projektua nga arkitekti italian Gherardo Bosio n...
ura brarit.jpg
Rruga Arbërit, Albania
Ura e Brarit ndodhet pranë fshatit me të njëjtin emër, në lindje të Tiranës, 7.6 km nga qendra e ...
uratabakeve.jpg
Bulevardi Zhan D'Ark , Tiranë, Albania
Ura e Tabakëve është një urë guri këmbësoresh e periudhës otomane të shekullit XVIII e ngritur me...
varreza.jpg
Rruga e Elbasanit , Tirana, Albania
Në këtë varrezë prehen eshtrat e 900 partizanëve të cilët luftuan për lirinë e atdheut  gjatë Luf...
varreza1.jpg
Shëtitore Parku i Madh, Tiranë, Albania
Këto varreza përkujtojnë ushtarët britanikë të rënë gjatë Luftës së Dytë Botërore në Shqipër...
varreza1.jpg
Shëtitore Parku i Madh, Tiranë, Albania
Këto varreza përkujtojnë ushtarët gjermanë të rënë gjatë Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri. Kët...
konica.jpg
Shëtitore Parku i Madh, Tiranë, Albania
Faik Konica(1875-1942)  është një nga figurat më të shquara të kulturës shqiptare në dekadat e pa...
Showing 52 results
infoinfo@tiranamarathon.com
AdresaSheshi Skënderbej
Tiranë, Shqipëri

© 2021. Tirana Marathon - Made by UNIKAL